טיפול בחובות מסופקים ואבודים

שיעור החובות המסופקים והאבודים בעסקים שונים במשק הישראלי, נע סביב 5%-8% - נתון שלא השתנה בחמש השנים האחרונות. הוא לא מצביע דווקא על תמונת מצב מעודדת

שיעור החובות המסופקים והאבודים בעסקים שונים במשק הישראלי, נע סביב 5%-8%.

הנתון הזה לא השתנה בחמש השנים האחרונות. הוא לא מצביע דווקא על תמונת מצב מעודדת, אבל מצד שני זו אינה תמונת עגומה לגמרי. יש בה כדי להעיד על כך שבסך הכל ולמרות הקשיים העולמיים, התחרות המקומית הקשוחה והבלתי מתפשרת לעיתים, המצב אינו בכי רע.

אבל לגבי ענף הדפוס על כל נגזרותיו, הנתון הזה הוא בהחלט בעייתי.

ענף המתבסס על מיכון יקר. זמני עבודה לחוצים. תחרות של הורדת מחירים. צורך תמידי בפתרונות יצירתיים ומקוריים.

על כל אלו תוסיפו את ההתעסקות עם לקוחות בעייתיים לעיתים. המזמינים עבודות. לוקחים אותם בגמר העבודה ולא משלמים.

מצב זה מחייב כך או כך התייחסות מקיפה יותר על מנת למנוע מבית הדפוס להיפגע או לדעת לטפל בחובות מסופקים או אבודים.

יוסי בן יעקב, בעלים ומנהל של דפוס סדר צלם מתל אביב: "כיום אני עובד עם חוג לקוחות יציב ואמין לגמרי. אז הם מושכים תשלום בעוד חודש חודשיים, זה לא נורא. כי אני יודע שהם ישלמו בסוף. אבל באופן כללי יש הרבה ג'ונגל בענף. בעבר היו לי מספר פעמים שלקוחות קרסו ולא היה להם איך לשלם. לכן, כיום באופן נחרץ אני משתדל לעבוד עם כרטיסי אשראי ולא עם שיקים ובכך מפחית את הסיכון באופן משמעותי".

יאיר אביטל, בעלים ומנהל של גל שלטים משדרות:" לדעתי, מצב החובות המסופקים והאבודים הוא נתון שלצערי אי אפשר יהיה לתקנו או לשנותו בשנים הקרובות. אלא אם תהיה חקיקה ברורה וקפדנית בעניין. הבעיה היא שבמשק חופשי מדיי אין את הדברים הללו. אז אתה יכול לעבוד אפילו שנים רבות עם לקוח מוכר לך ופתאום הוא פושט רגל. מה תעשה? הרי לא צפית או ציפית לכך.

לכן, השיטה שלי היא מניעה מראש. לקבוע כללי התנהלות בעסק שיצמצמו עד למינמום מוחלט את האפשרות ללקוחות עם חובות מסופקים ואבודים. כיום אני מתמקד אך ורק בלקוחות קבועים.

אמיר בייגל, בעלים ומנהל של דפוס פרומו מדיה מפתח תקוה: "לדעתי ישנה החמרה בתחום. והסכנה נשקפת דווקא מחברות גדולות ולא מלקוחות קטנים .כי חברות גדולות מגנות על עצמן באמצעות חברות בע"מ. הן יכולות לבצע עבודות בעשרות אלפי שקלים ולא לשלם לבסוף מאום. אצלנו למשל הייתה חברה אחת  שהותירה אותנו עם פשיטת רגל, ומדובר היה דווקא  בחברה שעסקה בגביה  מטעם המדינה והיא זו שפשטה את הרגל בסוף...

בעיה אחרת היא עם לקוחות קטנים עם הזמנות של מאות שקלים בודדים. שלא משלמים בסוף. עם הדבר הזה הרי אי אפשר ללכת לבית משפט. כי זה בזבוז זמן. אנרגיה. משאבים. כסף.

ואתה לא רואה כלום מזה. איך נוהגים?

פוקחים עין. שמים לב. רק ככה."

בקרב ספקי הדפוס עלולים בהחלט לצוץ בעית דומות. אלא ששם הם נקודתיות יותר ובהיקפים כספיים משמעותיים יותר.

איתמר שר-שלום, מנכ"ל CNYK, חברה גדולה העוסקת בשיווק נייר מכל הסוגים לענף הדפוס: "לגבי הלקוחות אנחנו מבצעים בדיקות יסודיות וקפדניות מאוד. BDI, הצלבות מידע, המלצות.

אחרת אי אפשר לעבוד. אז נכון לפעמים ובלית בררה אני מוותר על לקוח שהוא כוכב  עולה בשמי התחום שלו. אבל אם אני יודע שהוא עובד באופן ארעי ואין לו ממש בטחונות אז אני מוותר על הקשר איתו. לא רוצה להתעסק אחר כך בכל העניין הזה של חובות אבודים ומסופקים".

עירית בן צור, מנהלת שיווק ראשית בע. ב. צור: "להוציא מקרה אחד, של אספקה לעיתון יומי גדול , לחומרי גלם לדפוס, שזה הפך להיות חוב אבוד. לא היה אצלנו בחברה מקרים של חובות אבודים.

השורה התחתונה אצלנו זה הרווח ולא סכומי המכירות על מנת להרשים את בעלי המניות בחו"ל. לכן, אין כזה דבר שאנחנו לא בודקים לקוחות או לא עובדים עם לקוחות אמינים. תמורת זאת אנחנו נותנים תמיכה טכנית איכותית. מחיר טוב ותנאי תשלום נוחים ביותר. אבל בוודאי זה ייעודי ללקוחות אמינים וטובים ולא לכאלה שעתידים לייצר אחר כך חובות מסופקים. לכן אנחנו גם לא מטפלים בנושא".

מוקה קריגר, חוקר פרטי ובעליו של משרד החקירות 'שרלוק חקירות': "חובות אבודים וחובות מסופקים ניתן בהחלט לגבות בחלקם הגדול. הבעיה היא שעסקים בישראל הולכים לכיוונים בלתי נכונים בתחום. הסתמכות על מאגרי מידע, הצלבות מידע וכו' אין בה די. כך גם לא על מערכת איתור משפטית שלרוב חסרה נתונים בסיסיים בלתי ידועים. למשל שהאיש מחזיק נכסים נוספים שהוא שותף בהם. למשל שהוא עובד כשכיר בשם אחר ומקבל משכורת ( עבירה פלילית!) אנשים לא מתארים לעצמם באלו שיטות נוקטים אחרים על מנת להתחמק מתשלום חובות. לכן, חקירה בתחום , מקיפה ויסודית תסייע לא רק לאתר אלא גם למצוא את הדרך החוקית והמהירה לגביית חובות"

 בארגון הדפוס בהתאחדות התעשיה והמלאכה נותנים שירותי סיוע לחברים שנתקלו בבעיות של גביית חובות.

אהרון נהרי, סמנכ"ל הארגון: "אנחנו מפעילים שירות ייחודי של ייעוץ ושירות עו"ד המאפשר טיפול משפטי מקיף בתופעה באמצעות בתי המשפט. זאת בד בבד עם יעוץ הניתן לגבי דרכי מניעה בעניין".

אינדקס מדיה - פתרונות שיווק מתקדמים לעסק שלך

הצעד הראשון להצלחה >>

פייסבוק עסקי

לא הגיע הזמן לעשות כסף מפייסבוק?
תן לנו לבנות לך דף עסקי בפייסבוק,
לנהל אותו ולחשוף את העסק שלך
לאלפי עיניים נוספות

הצעד הראשון להצלחה >>
בוא נתחיל >>

קידום ממומן בגוגל

רוצה להיות ראשון בגוגל כאן ועכשיו?
קידום ממומן בגוגל הוא הדבר בשבילך.
אתה תקבע את התקציב - אנחנו נביא
אותך לדף ראשון!

בוא נתחיל >>
תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>

קידום אורגני בגוגל

מאות לקוחות מרוצים לא טועים!
צוות המומחים שלנו רק מחכה להצעיד
את העסק שלך קדימה ולהביא אותך
לדף הראשון בגוגל

תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>
מידע נוסף ואתרים לדוגמא >>

בניית אתרים רספונסיבים

בניית אתרים רספונסיבים מותאמים
לכל סוגי המסכים, לטלפון ולגוגל,
כולל דומיין מערכת ניהול ועיצוב מרהיב
ואישי לכל אתר

מידע נוסף ואתרים לדוגמא >>