למען הדפוס ועובדיו

דוד גלנוס משמש כיושב ראש איגוד עובדי הדפוס בהסתדרות העובדים הכללית האיגוד הוא למעשה חלק מענפים נוספים הכוללים את האמנים התקשורת האנרגיה ומורי הדרך

בכללותו הוא מונה קרוב ל70 אלף עובדים וכמה אלפים מהם הם עובדי הדפוס.

דוד גלנוס, משמש כיושב ראש איגוד עובדי הדפוס בהסתדרות העובדים הכללית. האיגוד הוא למעשה חלק מענפים נוספים הכוללים את האמנים, התקשורת, האנרגיה ומורי הדרך. בכללותו הוא מונה קרוב ל70 אלף עובדים וכמה אלפים מהם הם עובדי הדפוס.

הוא משמש כיושב ראש האיגוד מזה 25 שנה.

בעשור האחרון עבר ענף הדפוס מהפך עצום ודילג למעשה על עשרים שנה, בזינוק טכנולוגי חסר תקדים.

במצב החדש הזה, ההתנהלות של איגוד מקצועי בענף הדפוס השתנתה אף היא בהרבה. 

"יש כיום מצב אחר מבחינות רבות," מסביר דוד גלנוס.

"ראשית, בתחום הטכנולוגי. כיום, שלא כמו בעבר, אפשר להתנהל כבית דפוס קטן בתוך הבית עצמו. מדפסות רשת, מחשבים ביתיים ומדפסות ביתיות שבהם ניתן לעשות כמעט הכל. החל מסריקה וצילום, עבור דרך עיצוב גרפי, וכלה בעבודות פשוטות בהיקף של עשרות הדפסות שונות. העובדה שאדם יכול לעצב ולהדפיס בעצמו הזמנה לחתונה, לאירוע של עצמו ומשפחתו, ואפילו ספר או חוברת קטנה עליו, לא הייתה יכולה להתקיים לפני 25 שנה כלל וכלל. זה שינוי עצום גם בתפיסה וגם ביחס כלפי ענף הדפוס.

שנית, לפני למעלה מחמש שנים נסגרה מגמת הדפוס האחרונה בישראל,( מכללת הדסה) ואין למעשה כיום אף מוסד השכלתי-מקצועי שמלמד ענפי דפוס, אלא באופן נלווה בלבד כמו במגמות של תקשורת חזותית במוסדות שונים להשכלה גבוהה או בהכשרות פנים מפעליות ,או במסגרת חלק מתוכניות לימודים בהנדסת תעשיה וניהול. הטכנולוגיה יצרה למעשה מצב חדש שבו היא דלדלה לחלוטין מקצועות דפוס מסורתיים כמו דפס והפכה אותם למיומנות נרכשת תוך כדי עבודה, בגלל קלות ההפעלה של המכונות הדיגיטליות. הדפסת ספר בזול

שלישית, ההגדרה שלנו בתור איגוד התרחבה לעבר מקצועות כמו מהנדסי והנדסאי דפוס והיא אינה כוללת כיום רק עובדי יצור וטכנאים."

אז כיצד אתם מתאימים את עצמכם למצב הזה?

"בשיתוף פעולה עם ארגון הדפוס בהתאחדות המלאכה והתעשיה, יצרנו הגדרות מחודשות למקצועות דפוס שלא היו קיימים קודם לכן וביטלנו מקצועות ישנים כמו מונטאז'אר, צינקוגרפיה, בלט, סדר יד, וכו'. כך למשל נכנסו הגדרות מקצועיות חדשות כמו דפס אינדיגו, העתקות, שילוט, תלת מימד ועוד. ההערכה שלי היא שתחום השילוט והתלת מימד יגדל עוד יותר ויצריך ידע מקצועי רחב יותר וכמובן התארגנות מחייבת מבחינת יחסי עובד-מעביד."

דברים בולטים שעשיתם ואתם מבצעים כיום?

"חתמנו על הסכם קיבוצי עם ארגון הדפוס בהתאחדות התעשיה והמלאכה, שעניינו עיגון חוקי לזכויות עובדים בבתי דפוס. זה מצא את ביטויו בכמה וכמה יצרני נייר ובתי דפוס גדולים ובינוניים בישראל. העיר העתיקה, נייר חדרה, המקור, עמנואל, כתר, קימברלי, פרנקל. אנחנו מרושתים עם איגודי דפוס מובילים מכל העולם בנוגע לענייני חקיקה ושמירה על זכויות עובדים בענף, השתלמויות והכשרות מקצועיות, שוטפות ככל שניתן ועוד"

מה המאוויים שלך כיום לגבי ענף הדפוס?

"ראשית, צריך לדעתי לחתור היום יותר מהעבר להקים מוזיאון דפוס בישראל. זהו ענף מפואר, מפותח. ישראל הביאה לעולם את מיטב הבשורות בתחום טכנולוגיות הדפוס העדכניות והטובות ביותר, ומן הראוי שזה ימצא את ביטויו גם באופן היסטורי מההתחלה הצנועה שהייתה כאן ועד לימנו.

שנית, שהיכולות הטכנולוגיות הגבוהות לא ילכו החוצה. אלא שישראל תהיה לא רק מעבדת הניסוי של מכונות הדפוס המשוכללות ביותר בתחום הייצור, אלא גם היצרן המוביל עצמו של מוצרי דפוס הכי מתקדמים והכי מובילים בעולם. בית דפוס בנתניה

שלישית, הרחבה מהותית ובעלת ערך מבחינת הכשרות מקצועיות לדפוס. קידומו ועידוד צעירים לעסוק בו, כמהנדסי דפוס, מעצבים, וטכנאי דפוס מכל המגזרים."

אינדקס מדיה - פתרונות שיווק מתקדמים לעסק שלך

הצעד הראשון להצלחה >>

פייסבוק עסקי

לא הגיע הזמן לעשות כסף מפייסבוק?
תן לנו לבנות לך דף עסקי בפייסבוק,
לנהל אותו ולחשוף את העסק שלך
לאלפי עיניים נוספות

הצעד הראשון להצלחה >>
בוא נתחיל >>

קידום ממומן בגוגל

רוצה להיות ראשון בגוגל כאן ועכשיו?
קידום ממומן בגוגל הוא הדבר בשבילך.
אתה תקבע את התקציב - אנחנו נביא
אותך לדף ראשון!

בוא נתחיל >>
תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>

קידום אורגני בגוגל

מאות לקוחות מרוצים לא טועים!
צוות המומחים שלנו רק מחכה להצעיד
את העסק שלך קדימה ולהביא אותך
לדף הראשון בגוגל

תהליך העבודה ולקוחות נבחרים >>
מידע נוסף ואתרים לדוגמא >>

בניית אתרים רספונסיבים

בניית אתרים רספונסיבים מותאמים
לכל סוגי המסכים, לטלפון ולגוגל,
כולל דומיין מערכת ניהול ועיצוב מרהיב
ואישי לכל אתר

מידע נוסף ואתרים לדוגמא >>