Skip navigation
עשו לנו שיתוף (share) ב-

נגב אקולוגיה בפתרונות למחזור

חברת נגב אקולוגיה הוקמה לפני 11 שנה ב2007 כחברת מחזור המייסד הוא היזם התעשייתי מוטי דנן ובהמשך הצטרף אליו קיבוץ משמר הנגב מוטי דנן וקיבוץ משמר הנגב הם כיום הבעלים של חברת נגב אקולוגיה

מאת: ראובן שבת |

חברת נגב אקולוגיה הוקמה לפני 11 שנה ב2007 כחברת מחזור. המייסד הוא היזם התעשייתי מוטי דנן , ובהמשך הצטרף אליו קיבוץ משמר הנגב. מוטי דנן וקיבוץ משמר הנגב הם כיום הבעלים של חברת נגב אקולוגיה.

לתמונות לחץ כאן:

משרדיה הראשיים של החברה שוכנים בקיבוץ משמר הנגב. החברה מעסיקה כ 200 עובדים ומחזיקה עשרה מתקנים המטפלים במגוון רחב של סוגי פסולת בכל רחבי הארץ. אתרי החברה כוללים בין השאר: אתרי קומפוסט, מפעל תעשיות מחזור העוסק בפסולת יבשה, נייר קרטון ופלסטיק ממפעלי תעשיה ורשויות ציבוריות.  אתר חרוב המטפל בשפכים אורגניים, סניטריים ומינרליים, נגב מחזור הממחזר פסולת חקלאית וחומרים פלסטיים שהיו בשימוש חקלאי ומתקנים לטיפול ומיחזור פסולת בניין וגזם.

החברה שולטת בכ-20% מענף האיסוף והטיפול בפסולת בישראל. כאשר מרבית הפסולת ממחוזרת וחלקה  מוטמנת. 50% מתוצרת המיחזור שלה מועברת  לייצוא בחו"ל כחומר גלם בעיקר למדינות מזרח אסיה. החברה חרטה על דגלה את עקרון שימור ושיפור איכות הסביבה על ידי הקטנת נפחי הפסולת לסוגיה ,המופנית להטמנה והגדלת הכמויות המיועדות למחזור. ההתמחות שלה כוללת תפעול של אתרי הטמנה ומפעלי מחזור וכן התאמת אחסון לפינוי וטיפול בפסולת מסוגים שונים.

סוגי הפסולת שנגב אקולוגיה מטפלת בהם:

פסולת נייר, קרטון, פלסטיק, עץ. פסולת חקלאית הכוללת גזם, ניילון חממות, צינורות טפף, שקי ביגבגים, פסולת תעשייתית הכוללת גם מתכת וחלקים אלקטרוניים, פסולת בניין ואסבסט ופסולת בעלי חיים. בנוסף החברה מתמחה בטיפול בקרקעות מזוהמות, פסולות ביתית ועירונית ופסולת שפכים על כל סוגיה.

החברה מפעילה צי של כ- 50משאיות המורשות להוביל פסולת לאתרי החברה באישור משרד הבריאות והמשרד להגנת הסביבה. נגב אקולוגיה מוסמכת לתקני איכות ISO 18001 – ISO 9001 – ISO14001ופועלת בשיתוף עם תאגידי מחזור שונים, שעליהם נמנים ת.מ.י.ר  איגוד הקבלנים ועוד. עם לקוחות החברה ניתן למצוא רשויות מקומיות וציבוריות. מפעלי תעשיה, בתי דפוס, מגדלים חקלאיים, מוסדות אקדמיים, ורשתות שיווק מכל רחבי הארץ.

מנכ"ל החברה ערן שמרלק, התחיל בחברה כחשב ומנהל פיתוח עסקי ואחר כך מונה להיות מנהל כספים לאחר כ-5 שנים בחברה מונה למנכ"ל.  ערן, רואה חשבון בהכשרתו מתגורר  בבאר-שבע נשוי+2.

מה הם הקווים המנחים שלכם?

"באופן מובהק ביותר זה לתת שירות מקצה לקצה ללקוחות:כלי אצירה לפסולת, סוגי פסולת והפרדה ביניהם. פלטפורמה של סל שירותים לכל הצרכים. במפעלים שלנו אנחנו הופכים את המטרד למשאב באמצעות טכנולוגיות ייחודיות-פסולת קרטון ונייר, מופרדים לסוגיהם השונים ומועברים למפעלי ייצור כחומרי גלם. פסולת חקלאית אורגנית לייצור קומפוסט. אנחנו מייצאים גם למפעלים בחו"ל. המטרה שלנו בסופו של דבר היא להגדיל את שיעורי והיקפי המחזור בישראל. כאשר הכול אצלנו ניתן תחת  קורת גג אחת ובכך להגדיל את סל השירותים והאפשריות למחזור הפסולת.

מה הם היתרונות הבולטים שלכם?

"אנחנו נותנים טיפול  בכל סוגי הפסולת תחת מעטפת אחת. אוספים פסולת אבל העיקר הוא  לייצר מהפסולת חומרים חדשים במתקני קצה. אנחנו מתמקדים בהקמת מתקנים לטיפול בפסולת, החל מטיפול פשוט ועד טיפול מתקדם, כלומר- מפעל שקולט פסולת ומוציא מוצר.

לדוגמא, בתחום הנייר יש מפעל באופקים שקולט את פסולת הנייר והקרטון ועושה הפרדות והמוצר הסופי הוא  מלבני נייר מעובדים המהווים חומר גולמי לייצור נייר. את מרבית המוצרים הללו , המפעל  מייצא לחו"ל.  כאשר היעד הוא מפעלי ייצור נייר בהודו ובמזרח אסיה. בנוסף אנחנו, מייצרים מוצרים נוספים , למשל צנרת לתעשיית החשמל ומייצאים את זה לחו"ל.

מה הוא המצב כיום בישראל מבחינת ענף המחזור ?

"ישראל נמצאת הרחק מאחור בתחום המחזור לעומת שאר המדינות העולם המערבי. להטמנה ישנם נזקים רבים החל מריחות, זיהום אוויר, חדירת נוזלים מזהמים  למי תהום, אבק ונזקים נוספים . לשם הפחתת הטמנה יש להשתמש באחת החלופות הבאות לפי קדימות- הפחתת הצריכה, שימוש חוזר, מחזור והשבה.  למעשה הפחתת ההטמנה מביאה להתייעלות כלכלית של מפעלי תעשיה בשל היעדר הצורך לשלם עלות נוספת וחסכון ברכישת חומרי גלם בתוליים. המצב בישראל כיום הוא ש80% מהפסולת מופנית להטמנה ו20% למחזור. באירופה התמונה היא הפוכה, חלק גדול מזה נובע עקב היעדר מתקנים לטיפול בפסולת בארץ. תחת עקרונות של 'המזהם משלם' לצד סיוע בהקמת מתקני מיחזור פסולת עם אכיפה ובקרה של הרשויות אלו הם יביאו להפחתת ההטמנה ולביצוע מיחזור יעיל של הפסולת.

ערן מביא שלוש דוגמאות לסיפורי הצלחה ייחודיים של החברה

"אנו עובדים עם חברת HP.מפנים  את הנייר יום יום למפעל תעשיות מיחזור באופקים שם מטפלים בחומר עובדים בעלי מוגבלויות.

עובדים עם מכללת ספיר, מכללת סמי שמעון ומכללת קיי ומטפלים בחומרים מסווגים כגון בחינות וכו'.

התחלנו בפעילות איסוף נייר מבתי ספר ברהט תוך כדי הדרכת התלמידים בשפה העברית והערבית על חשיבות המיחזור והתהליך.