Skip navigation
עשו לנו שיתוף (share) ב-

בטיחות בריאותית בבתי דפוס

העבודה בבית דפוס היא עבודה קשה וברובה אינה מסוכנת כמובן וכלל לא מסכנת חיים וכיום בזכות מכונות הדפוס הדיגיטלי וחידושיו כמו גם מכונות אחרות מידת הסיכון הבריאותי קטנה ופחתה באופן משמעותי

מאת: ראובן שבת |

העבודה בבית דפוס היא עבודה קשה. ברובה אינה מסוכנת כמובן וכלל לא מסכנת חיים וכיום בזכות מכונות הדפוס הדיגיטלי וחידושיו כמו גם מכונות אחרות מידת הסיכון הבריאותי קטנה ופחתה באופן משמעותי.

ברם, כמו בכל מפעל או עסק שיש בו עבודה יום יומית שוטפת עם מרכיבים של חומרים כימיים ( צבעים, דיו, שמן), ועם מרכיבים נוספים, טכניים הקשורים לתפעול מכונה יש לתת דגש על אלמנטים בבית הדפוס שמהווים בטיחות בריאותית למי שעובד בבית הדפוס, בעלי העסק ועובדיו.

הדגשים החשובים הם אלו:

מכונות:

העבודה עם מכונות מסוימות מצריכה התייחסות של מתן הקפדה ותשומת לב לבטיחות המכונות. למשל, מכונות חיתוך ( מדגמים ישנים בעיקר אבל גם מדגמים חדשים). יש לעבוד על מכונות חיתוך במירב תשומת הלב. סכיני חיתוך הם חדים ופעולתן מיידית מאוד וצריך להקפיד הן על עירנות והן על הפעלה ושמירת מרחק מהעובד למכונה. במקרים של עומס יתר אין להציב עובד אחד מול מכונת החיתוך לזמן של יותר משעתיים ברצף וצריך להתחלף.

במקרים של מכונות גליל רציף או אופסט הדגשים צריכים להיות בדיקה של המכונות לפני תחילת העבודה עליהם ובדיקה תקופתית של טכנאי על מנת למנוע מצבים אפשריים של תקלות במכונה כמו-שחרור קפיצים,  נזילות שמן או צבעים שיכולים לגרום החלקה. תקינות מערכות קירור.

במקרים של מכונות דיגיטליות, חיבור מאובטח ותקין לשקעי חשמל, ללא חשיפה של חוטים קרועים או בנקודות חשמל שבהם יש עומס יתר או פגעים בקירות.

חומרי גלם:

חומרי הגלם בבית הדפוס הם מגוונים וכוללים נייר לסוגיו, דיו, צבעים, שמנים, ולעיתים גלופות.

הבעייתיות הגדולה שקיימת לעיתים בחלק מחומרים אלו נעוצים במרכיבים שלהם: חומרים כימיים שחלקם נדיפים ובכמות גדולה עלולים להוות סכנה בריאותית. יש להקפיד להשתמש בחומרי גלם שיש להם תקנים בריאותיים וסביבתיים שאינם מסכנים את עובדי הדפוס מבחינה בריאותית

שכן מחירם הזול של חלק מחומרי הגלם הוא לכאורה ערובה לחסכון בעלויות אבל עלול להוות פתח מסוכן לבעיות בריאות אצל בעל בית הדפוס ועובדיו.

 

עובדים:

עבודה בבית דפוס היא עבודה פיזית. היא מצריכה עובדים חרוצים, מיומנים , בעלי בריאות תקינה לרוב. לכן מומלץ גם לתת דגש מובהק על בחירה בעובדים שהם בעלי יכולת לעמוד מספר שעות ביום ליד מכונת דפוס ולתפעל אותה באופן שוטף ובד בבד לבצע עבודות נוספות בבית הדפוס. במקרים שבהם יכול בית הדפוס לקבל אליו עובדים עם יכולות פיזיות נמוכות יותר עדיף ומוטב שאלו יבצעו משימות אחרות, קלות לביצוע בבית הדפוס. מלבד זאת, אין לזלזל בבריאותם של העובדים, ואם צצה בעיה בריאותית כזאת או אחרת( לרוב זה בעיות של נשיאת משאות , עמידה ממושכת או בעיות נשימה ) יש לדאוג שאותו עובד יטפל ראשית כל בבעיה הבריאותית שלו ויפתור אותה.

סביבת עבודה:

תודות  לחידושים הטכנולוגיים המתקדמים שחלו בדפוס בעשרים השנה האחרונות, סביבות העבודה בבתי הדפוס השתפרו בנראות שלהם וגם במצבם לעומת שנים קודמות. בתי דפוס רבים משתמשים כיום בשירותיהם של מתכנני פנים ויועצים עסקיים על מנת ליצור סביבות עבודה עם נראות אטרקטיבית ואסתטית. מצב זה משפיע במובהק גם על שיפור סביבת העבודה באופן פיזי.

ככלל, סביבת העבודה בבית דפוס בימנו, צריכה להיות רחבה לעובד וללקוח, עם נראות ברורה של סדר בין אולם הייצור, משרדים , חניה ומחסן. צריך להקפיד למען בריאות העובדים על נראות נקיה ואסתטית של רצפת הייצור ושל המכונות עצמם. גם לבושם של העובדים צריך להיות עד כמה שניתן ייצוגי בכל זאת. בנוסף, בכל בית דפוס חייבים להיות ערכת עזרה ראשונה, מטפי כיבוי אש במקום נגיש ומיידי, הוראות בטיחות לעבודה ותפעול מכונות במקום בולט לעין.

 

שמירה על בריאות ובדיקות:

בעל בית דפוס ועובדיו צריכים לפחות אחת לשנה להיבדק בבדיקות בריאות כלליות. יש להקפיד על נושאים כמו נשיאת משאות כבדים מדיי,  לבוש בטיחות הולם, נקיון ומניעת ריחות כימיים נדיפים ומסוכנים. עדיף וראוי שאחת למספר חודשים יינתן רענון לבעל בית הדפוס ועובדיו בנוגע לשמירה על בריאות ויהיה בבית הדפוס עצמו חומר כתוב על הנושא. סביבת העבודה של בית הדפוס צריכה לשדר אופטימיות ולכן יש להקפיד גם על נהלי סדר בסביבת העבודה ובקישוטים סביבתיים אפילו

 

כך באופן ישים לגבי כללים אלו ניתן להשיג ולשמר את  התוצאה של –"עובד בריא הוא עובד טוב ויעיל".