Skip navigation
עשו לנו שיתוף (share) ב-

ראיון מסכם אהרון נהרי

במשך 25 שנה האחרונות שימש אהרון נהרי כמנהל תחום הדפוס בהתאחדות המלאכה והתעשיה הארצית  נהרי היה דמות מוכרת מאוד בענף הדפוס וייצג בעבודתו-חריצות יסודיות ורמה מקצועית גבוה וידע לדאוג היטב לאינטרסים של בעלי  בתי הדפוס לרגל פרישתו התקיים איתו ראיון מסכם

מאת: ראובן שבת |

במשך 25 שנה האחרונות שימש אהרון נהרי כמנהל תחום הדפוס בהתאחדות המלאכה והתעשיה הארצית. נהרי, היה דמות מוכרת מאוד בענף הדפוס, וייצג בעבודתו-חריצות, יסודיות ורמה מקצועית גבוה וידע לדאוג היטב לאינטרסים של בעלי  בתי הדפוס. לרגל פרישתו התקיים איתו ראיון מסכם.

לתמונות לחץ כאן:

אהרון, מה הרקע האישי והמקצועי שלך?

"שירתתי בצה"ל כ- 24 שנים במערך הסדיר ועיקר תפקידי היו בתחום כ"א. המשכתי לשרת בשירות  מילואים (בדרגת סא"ל) עוד כ- 20 שנה במערך הריתוק המשקי.

עם שחרורי מצה"ל, ולאחר סיום קורס מנהל בכיר של הטכניון התקבלתי לעבודה בהתאחדות המלאכה והתעשיה ושם שימשתי בין היתר כמנהל תחום הדפוס במשך כ- 25 שנים. עם הזמן מוניתי גם כסמנכ"ל ההתאחדות בנוסף על תפקידי כמנהל תחום הדפוס.

מה האתגרים וההשגים  הבולטים שלך במהלך תפקידך?

"ראשית, העובדה שהצלחנו לרכז את בעלי העסקים בענף תחת קורת גג אחת ולרתום אותם לפעילות התנדבותית כדי לקדם את הענף הינו הישג חשוב בפני עצמו. להציף בעיות קיומיות ולנסות למצוא להם פתרונות זה הסיפוק הכי גדול.

אזכיר מספר נושאים שטיפלנו בהם, כשגולת הכותרת הנה הסכם קיבוצי חדש בענף הדפוס שהקל על המעסיקים בענף. נושאים עיקריים נוספים שטופלו: שירות מול ספקים בענף, העלאת תדמית הענף, סיווג מקצועות בדפוס, מחסור בעובדים וטיפול בהקמת מרכז להכשרות מקצועות הדפוס, הכשרות מקצועיות ערבי עיון, סמינרים מקצועיים, קורסים לניהול בכיר של בתי דפוס, הקמת חברה כלכלית בענף הדפוס, מוסר התשלומים בענף, התאמה ושיווק תוכנה לניהול ותמחיר לבתי דפוס, שיווק תוכנת עזר לתמחור עבודות דפוס, התאמת חבילת ביטוח ייחודית לחברי הענף, ערבי עיון והסברה רבים בתחום דיני עבודה וביטוח פנסיוני, ועדות פריטטיות, הוצאת חברי הענף לתערוכות "הדרופה" וחסויות לתערוכות בענף, טיפול בתחרות הלא הוגנת במכרזים, זכויות יוצרים וסימני מסחר, הפקת "גיליון" בטאון חברי ארגון אומנויות הדפוס ועוד."

 

במשך שנים פגשת בכל רחבי הארץ, בתי דפוס מכל הסוגים והמינים, עברת כברת דרך היסטורית ואישית מיוחדת ומרגשת, מה הסיכום שלך לגבי אנשי הדפוס בישראל?

"הייתה לי הזכות והעונג לעבוד ולשרת את בעלי העסקים וראיתי בזאת שליחות. להוות אוזן קשבת, לכוון, לייעץ ולסייע לבעלי העסקים זה היה מאתגר, מעניין ומלא סיפוק. הקשר האישי שנוצר עם חברי הענף רק תרם וחיזק את שיתוף הפעולה שהביאה לפעילות הענפה לטובת קידום הענף בכלל ובית העסק הפרטני בפרט. חלק גדול מבעלי עסקים בענף הינם עסקיים משפחתיים קטנים וצנועים, שנלחמים מדי יום בהישרדות שחלקם אף הצליח להתפתח בצורה מעוררת כבוד. אנשי הענף כיום יותר פתוחים להכנסת כלי ניהול חדשניים לעסק."

ישנם המספידים את ענף הדפוס בארץ ובעולם ואומרים שזה רק עניין של זמן עד שידעך לגמרי ויעלם, מה עמדת?

"ענף הדפוס הינו ענף תעשייתי מתקדם שעבר שינויים טכנולוגים גדולים שחייבו השקעות גדולות מאד בציוד מתוחכם ויקר ובקליטתו. הרמה הטכנולוגית הגבוהה של ענף הדפוס מאפשרת כיום ללקוחות להעלות את הרמה המקצועית בהגדרת דרשותיהם מהמוצר.

בענף נרכש ציוד חדיש ויקר הגדול פי שלושה מהציוד הדרוש לצריכה המקומית. הלחץ להגדלת התפוקה על מנת להצדיק את ההשקעות גורר תחרות קשה יותר, שמביאה לירידה במחירים והתוצאה היא ירידה ברווחיות עד כדי הפסד. חדירת האינטרנט גרמה נזק נוסף להפקת מוצרי דפוס.

אני לא רואה את ענף הדפוס נעלם כל כך מהר, הציוד המתקדם בענף וכ"א מיומן, עם הערכות נכונה, ואפילו מיזוגים של בתי עסק בענף ימשיכו לתת מענה לשוק המקומי ויוכלו גם להתחרות גם בשווקי חו"ל. "

במשך שנות עבודתך, נפגשת בוודאי גם עם הרבה סיפורים אנושיים מיוחדים בתחום שמשכו את לבך, האם תוכל לספר על שלושה כאלה?

"אכן נחשפתי במהלך השנים לסיפורים אנושיים רבים, אך אני מעדיף לא לפרסמם. בכל זאת אחד הנושאים שניסיתי לקדם זה נושא התנהלות העסקים המשפחתיים. לצערי, בחלק מהם לא הייתה קיימת מודעות להעברת השליטה בעסק לבני המשפחה באופן מסודר ושהביא למערכת יחסים לא בריאה בלשון המעטה בין בני המשפחה ואף לניתוק קשר. קיימתי ערבי עיון בנושא עם אנשי מקצוע ואף פרסמנו מאמרים מקצועיים בנושא לחברי הארגון."

במשך שנות עבודתו הרבות, פגש אהרון נהרי במאות רבות של אנשי דפוס

שלושה מהבולטים שבהם , מדברים על עבודתו איתם.

יוסי ולדמן הבעלים של דפוס ולדמן, ששימש גם כיושב ראש ארגון הדפוס:" נתן בתפקידו מעל ומעבר. עזר וענה בתשובות ענייניות לכל חבר  מחברי ארגון הדפוס ,ופתר כל בעיה. והכל בצורה חברית ומקצועית."

ישראל שנער, בעליו של דפוס ישראגרף:" אהרון  נהרי עשה הרבה מאוד למען הענף והאנשים והיה לו מערך של יחסי אנוש חמים ואיכפתיים עם אנשי הענף, במסגרת תפקידו  הוא היה למעשה ראש גדול בכל דבר שעסק בו. עם פרישתו נוצר לדעתי הרבה חלל ריק בתחום שהוא הטיב לטפל בו ברמה לוגיסטית ומקצועית כאחת".

עמנואל ענו,הבעלים של דפוס עמנואל:" התכונות שלו הן מצוינות בתחום הניהול ותמיד דאג לצרכי הענף וגילה אכפתיות לכל אורך הדרך. הוא דאג מאוד לענף הדפוס. ידע תמיד להיות מקצועי ביותר, ולטפל בנושאים הקשורים לענף באופן הכי ראוי, יעיל ומכובד."