Skip navigation
עשו לנו שיתוף (share) ב-

מדפסות התלת מימד מכירות 2016

ענף  מכירות מכונות הדפסות התלת מימד בישראל עלה השנה בכ-12%. הנתון הזה מתייחס הן  למכונות מיובאות והן למכונות שהן מתוצרת מקומית בגלל היות הענף חדש , אין כיום נתונים המתייחסים לתפוקה הכלכלית שהוא מייצר. מאידך, המגמה הברורה היא לביקוש של מכונות ומוצרים כאחת במגזרי שוק שונים

מאת: ראובן שבת |

ענף  מכירות מכונות הדפסות התלת מימד בישראל עלה השנה בכ-12%. הנתון הזה מתייחס הן  למכונות מיובאות והן למכונות שהן מתוצרת מקומית.

לתמונות לחץ כאן:

בגלל היות הענף חדש , אין כיום נתונים המתייחסים לתפוקה הכלכלית שהוא מייצר. מאידך, המגמה הברורה היא לביקוש של מכונות ומוצרים כאחת במגזרי שוק שונים.

ענף מדפסות ומכונות התלת מימד מחולק כיום במחציתו לערך בין שתי חברות מובילות בתחום. הראשונה היא חברת "מפעיל", השניה חברת "סיסטמטיקס". אלו שולטות ב50% מהענף.  שאר החברות הם  יבואנים קטנים יותר ויצרנים מקומיים השוכנים בעיקר בפארקי תעשיה ומייצרים מדפסות קטנות לשימוש של מוסדות לימוד , משרדי או ביתי.

מגזר הלקוחות של הענף התרחב בשנתיים האחרונות. הוא כולל מוסדות להשכלה ( טכנולוגית ועיונית), ארגונים ציבוריים,  חברות קד"מ ופרסום מותגים, ולקוחות פרטיים.

המוצרים הם רחבים ומגוונים, החל מאב טיפוס בתחומי רפואה והנדסת חלל וכלה בדגמים ביתיים של צעצועים אישיים.

 חברת מפעיל, נכנסה לתחום לפני שנתיים ומובילה כיום בטכנולוגיות ובמיכון בתחום.

 

רז דרבי, מנכ"ל מפעיל מתייחס לנושא:"בשנת 2016 ראינו גידול משמעותי במכירת מדפסות תלת ממד שולחניות מקצועיות. הטכנולוגיות הבשילו וגם הלקוחות וכבר מרמת השאלות של הלקוחות ברור לנו שמדפסות התלת ממד הפכו לכלי עבודה משמעותי בארגונים רבים.

ב-2017 אני צופה המשך צמיחה של מדפסות התלת ממד השולחניות המקצועיות  ובמקביל גידול המכירות בתחום.

אנחנו מצפים השנה לכמה השקות משמעותיות של מדפסות מקצועיות, הן שולחניות והן גדולות יותר, שיגיעו בדיוק בזמן שהשוק מוכן לאמצם. אנו במפעיל נמשיך להוביל גם השנה את פלח השוק הזה.

אנחנו בהחלט רואים המשך גידול במכירות התלת מימד שלנו הן בסוף 2016 והן על פי ארבעת החודשים הראשונים של 2017

היום בישראל ניתן למצוא את כל מגוון המדפסות הקיימות בעולם והדבר בא לידי ביטוי בתחרות בשוק על עסקאות. יחד עם זאת, חלק מהחברות מיוצגות על ידי חברות משמעותיות ואיתנות וחלק לא קטן מיוצג על ידי חברות קטנות, בחלקן "חברות של איש אחד" ואנו בהחלט צופים קונסולידציה בתחום לאור חושש של לקוחות גדולים להסתמך על נציגויות קטנות."

 

חברת סיסטמטיקס מתל אביב, מובילה אף היא בתחום במגוון פתרונות.

לדברי ניר גלזר, מנהל תחום הדפסת התלת מימד בחברת סיסטמטיקס, שילוב של משטח ההדפסה הגדול של Mark X   (גובה 200 מ״מ, עומק 250 מ״מ ורוחב 330 מ״מ) והחומרים המחוזקים, הופך את המדפסת לייחודית ויחידה במינה בעולם ההדפסה התלת מימדית. עם רזולוציה של  50 מיקרון בגובה ומערכת בקרת הדפסה מונחת לייזר, החלקים המודפסים יוצאים בגימור המתקרב מאוד לייצור בהזרקה.  לדבריו, מדפסת Mark Xמציגה גם פריצת דרך באיכות ההדפסה והדיוק בהדפסת המודל המתוכנן. סריקה של החלקים באמצע ההדפסה באמצעות תוכנה ייעודית ובקרי לייזר המחוברים לראש ההדפסה, מבטיחים דיוק בכל מימדי ההדפסה בטווחים הקריטיים ביותר.

״מדובר במדפסת מהפכנית השונה מאוד משאר המדפסות בשוק״, אומר גלזר. ״כקודמותיה, היא מסוגלת להדפיס בסיב פחמן, החזק פי 20 מפלסטיק ABSופי חמש מאלומיניום, יכולות המאפשרות לייצר חלקים שבדרך כלל היו מצריכים שימוש בכרסומת CNC  . המדפסת אף יכולה להדפיס בסיבי פיברגלס עמידים בחום ואפילו בקוולר, החומר המשמש לייצור אפודי מגן והיא תומכת גם בשימוש בחומר הדפסה "מסורתי" יותר של ניילון מחוזק.אם מתכוונים להדפיס רחפן מוכן לפעולה, מפתח שוודי כתחליף לאחד שנשבר או נעלם, או אפילו רגל תותבת, המדפסת הזו תספק את התוצאה הקשיחה והחזקה ביותר, בזמן קצר וברמות דיוק וגימור גבוהים מאוד״.

גם בתחום ההדפסה בטכנולוגית SLAהציגה סיסטמטיקס קפיצת מדרגה משמעותית עם מדפסת ה – Form 2מבית Formlabsהמספקת פתרונות הדפסה בדיוק גבוה. היא מוגדרת על ידי יוצריה כ"מדפסת השולחנית החזקה, החכמה והמתקדמת ביותר הקיימת כיום". המדפסת עושה שימוש בטכנולוגיית סטריאוליטוגרפיה SLA)) ובממשק משתמש ידידותי, כדי להדפיס אובייקטים ברזולוציה גבוהה במיוחד ורמות דיוק וגימור שלא היו מוכרות קודם לכן בתחום המדפסות השולחניות. ה-Form 2מדפיסה מודלים גדולים יותר, עם מרכיבים מדויקים יותר, יכולות חיבור שונות וחווית הדפסה אינטואיטיבית והיא מיועדת לאנשי מקצוע שונים, בינהם: מהנדסים, מעצבי מוצר , תכשיטנים ואף רופאי שיניים וחוקרים בתחומים שונים. המדפסת מאפשרת להדפיס אבי טיפוס מדויקים מאוד , הממחישים למתכנן במדויק את צורת והתאמת המודל אבל גם מאפשרת להיות חלק בתהליך ייצור של דגמים, מודלים ותבניות בתחומים מקצועיים כמו רפואת שיניים ועיצוב תכשיטים.

 

"אנו מאמינים שהמדפסת הנוכחית מבשרת את ה׳גל הבא׳ של תעשיית הדפסת התלת מימד: עם פלט ברזולוציה גבוהה, עם חווית שימוש פשוטה, ומארז שולחני שאינו תופס מקום רב ואף מעוצב בצורה יפה המאפשרת להציבה על שולחן התכנון של המהנדס והמעצב. אנו פוגשים כיום יותר ויותר אנשי מקצוע, מתחומים מגוונים, שרואים במדפסות התלת מימד חלק מכלי העבודה היומיומיים שלהם וההיצע שיש לנו כיום בהחלט יענה על צרכיהם״, אומר גלזר.

מה היא המגמה העולמית בתחום והאם היא משפיעה בשנת 2017 גם על ישראל

״חברות רבות מחפשות דרך לנצל את היתרונות שתחום ההדפסה התלת מימדית מציע כדי להוריד עלויות, לקצר זמני ייצור ואף לייצר חלקים שעד היום לא ניתן ליצרם בדרך אחרתמגמה עולמית נוספת שמזהים בסיסטמטיקס, שכבר החלה, הינה בתחום הרפואי – תכנון והדפסת של מודלים מותאמים אישית, מה שהחל ברפואת שיניים וימשיך לעבר תחומים נוספים. כך לדוגמה, תחום ההשתלות, אותו תחום בו שתלי שיניים מחליפים שיניים שנעקרו ממגוון סיבות. עד לא מזמן, מרבית הניתוחים להשתלות בוצעו ביד חופשית. הרופא קדח ועבד על נקודות לסת המטופל תוך הצצה בצילומי רנטגן והמקדח כוון ידנית. לא ממש טכנולוגיה עילית... במקרים מעטים נעשה שימוש במעין תומכי ניתוח שכיוונו את המקדח בדיוק לאזור הרצוי. סיפור יקר ומורכב לייצור שנמנע בשל כך מלא מעט מטופלים. עד הכניסה לתמונה של מדפסות התלת מימד. אלה מאפשרות כיום להדפיס, בעלות עשרות שקלים בלבד, תומכי ניתוחים - ובמקום - זאת לאחר שהרופא מבצע סריקה תלת מימדית של חלל הפה של המטופל - קיצור של 90 אחוז בזמן ובכסף.

חברתFormLabs   הכריזה לא מכבר על ה-Dental SG Resin- חומר הדפסה חדש והראשון בעולם עם תאימות ביולוגית Class 1) ) המיועד למדפסות תלת מימד שולחניות של החברה. החומר מאפשר לעוסקים ברפואת שיניים דיגיטלית לפתח מגוון שימושים שלא נראו קודם לכן בזירת ההדפסה בתלת מימד ובעיקר לטובת פיתוח מכשירי עזר לניתוחים דנטליים".

לדברי גלזר, החומר החדש בשילוב מדפסת Form 2, פותחים מגוון אפשרויות בפני העוסקים בתחום הדנטלי והרפואי. ״בשנים האחרונות, תפוצת שתלים דנטליים בהדפסות 3Dשולחניות גדלה במהירה והמדפסות של FormLabsהפכו לכלים הכרחיים עבור קידום החדשנות של רפואת השיניים. רופאי שיניים משתמשים ב-Form 2על מנת ליצור תומכי ניתוחי פה, מודלים ללימוד, מגשונים למלביני שיניים, סדי שיניים אורתודנטיים ועוד. אנו עסוקים כאן במציאות של היום יום״, אומר גלזר.

לדברי גלזר, מדפסות התלת מימד שאנו מכירים כיום מזכירות את הדרך בה נכנסו לחיי כולנו המחשבים הראשונים. הם גדולים ואיטיים בהתחלה, אחר כך נכנסו לבתי ספר ולאקדמיה, ומהר מאוד הם בכל פינה. כך גם עם מדפסות התלת מימד. הן נמצאות בשלב בו היו המחשבים האישיים בשנות ה-80 ועדיין הן עושות המון. הן אולי לא נמצאות בכל בית, כמו שהעריכו עם כניסתן לשוק, אבל, רואים יותר ויותר אנשי מקצוע, כמעצבים, רופאים, יוצרים ומחנכים שרואים בהדפסת התלת מימד חלק בלתי נפרד מעתידם. ״צריך לזכור את היתרון הגדול שיש בהדפסת תלת מימד, כשבאים לבחון את עתיד הטכנולוגיה״, אומר גלזר. ״מדובר כאן בהתאמה אישית. התאמה מהסוד שמאפשרת לאדידס, נייק וניו באלאנס לעשות נסיוונת בהדפסת נעליים על פי הזמנה ובעצם מדוע לא להכנס לחנות בעתיד, להמדד במדוייק ולחכות שמכונה לא גדולה תדפיס לך זוג נעליים המותאם במדוייק לצורת הרגל ולצבעים שאתה אוהב?״