Skip navigation
עשו לנו שיתוף (share) ב-

חוק מוסר התשלומים לענף הדפוס

הצעת חוק מוסר התשלומים שיזם משרד הכלכלה אושרה לאחרונה בוועדת הכלכלה של הכנסת ההצעה הולכת ככל הנראה לכיוון של חוק מחייבכפי שקיים במרבית מדינות המערב על פי נוסח החוק התקשרות עם גופים ציבוריים  דוגמת משרדי ממשלה  רשויות מקומיות  חברות ציבוריות  מוסדות להשכלה גבוה וארגונים ציבוריים שונים תחייב את הגופים הללו, לשלם לספקים לא יאוחר מ30 יום בעבור שירותים או מוצרים אלא אם כן נעשה חוזה המתיר אחרת בהסכמה מלאה של שני הצדדים

מאת: ראובן שבת |

 

הצעת חוק מוסר התשלומים שיזם משרד הכלכלה אושרה לאחרונה בוועדת הכלכלה של הכנסת. ההצעה הולכת ככל הנראה לכיוון של חוק מחייב, כפי שקיים במרבית מדינות המערב.

על פי נוסח החוק התקשרות עם גופים ציבוריים, דוגמת משרדי ממשלה, רשויות מקומיות, חברות ציבוריות, מוסדות להשכלה גבוה וארגונים ציבוריים שונים, תחייב את הגופים הללו, לשלם לספקים לא יאוחר מ30 יום בעבור שירותים או מוצרים, אלא אם כן נעשה חוזה המתיר אחרת בהסכמה מלאה של שני הצדדים.

האם קבלתו האפשרית של החוק תשנה את מוסר התשלומים הפרוע למדיי, השורר כיום בישראל, כולל ענף הדפוס.

במצב דהיום, גופים ציבוריים מעכבים לעיתים תשלומים לספקים, כולל בענף הדפוס, למשך זמן ממוצע של 60 יום ומעלה!! יש כאלה המגדילים לעשות ומשלמים גם לאחר 120 יום!!

מצב זה הביא לקריסתם של עסקים, לא רק בתחום הדפוס.

אם כי, ענף הדפוס, אינו נסמך למזלו הרבה על עבודה מול גופים ציבוריים, אבל מאידך אלו מהווים בכמה מקומות מקור הכנסה משמעותי לחלק מבתי הדפוס, הבינוניים והקטנים.

התקווה האמיתית היא שיישומו של החוק יביא אולי בעקבותיו גם לשינויי גישות ויחס והתנהלות גם בעסקים בינם לבין עצמם

אבל אם אכן זה יתרחש אין ספק שזה יהיה בטווח של שנתיים לפחות מיום יישום החוק ויציאתו לדרך.

ברוך שניר, כלכלן התאחדות המלאה והתעשיה:"החוק יהיה ריאלי בקיומו בשני תנאים-מידת האכיפה בתוך משרדי הממשלה עצמם  והיכולת לשרשר  את זה  הלאה אחר כך למגרש של העסקים הפרטיים. במצב הנתון זאת מעיקרה שאלה של אתיקה מסחרית והאם גופים ציבוריים ועסקים יהיו באמת מוכנים להתיישר  עם החוק הזה ועל כל פנים זה בוודאי  לא יקרה מהיום למחר.

לדעתי, מידת הצלחת ההטמעה של החוק עתידה ליצור תשתית עסקית וכלכלית בריאה יותר שתאפשר  יצירת תשתית לסביבה תחרותית הוגנת יותר וידידותית יותר לעסקים קטנים וצמיחה בריאה יותר בעבורם".

אלי ראובני, בעליו של  דפוס רובין מרמת גן, בעד:"אני בהחלט בעד החוק הזה ויישומו כמה שיותר מהר. ראשית, זה יפעל לטובת אותם עסקים שנאלצים כיום להתמודד מול קשיי אשראי. הם לא יצטרכו לגלגל הלוואות ומשיכות יתר בשביל להתקיים על הכספים שיגיעו אליהם אחרי חודשיים-שלושה  כפי שזה מתנהל כיום. שנית, לענף הדפוס זה יתרום ליציבות ברורה. כי תהיה התנהלות מחושבת, זהירה, לא יורידו מחירים בכל מחיר ולא ייצרו תחרות דורסנית. התחרות תהיה על איכות המוצר והשירות ולא על המחיר הזול ותנאי התשלום וזה כבר מהווה תועלת משמעותית".

 

ישראל גבעון, בעליו של דפוס גבעון מפתח תקוה:" כיום לצערי, אני לא רואה מצב ריאלי שבו החוק ימנף את עצמו כלפי מעלה. הרי אין לכך עדיין הגדרה משפטית מוצקה. אז איך אפשר יהיה לאכוף את זה. בקנסות? בעונש פלילי? ולפי איזה קריטריונים בדיוק זה יבוצע.

לדעתי, צריך לעגן את זה בצורה מאוזנת, כלומר שיהיו הסכמים כתובים מחייבים משפטית בין הצדדים, לגבי דרכי ואופני התשלום ומאידך שתהיה אפשרות ריאלית גם לתשלומים בטווחים הגיוניים. האיזון הזה לדעתי יעבוד טוב בעבור שני הצדדים".

 

עובד כהן, בעלים ומנהל של כריכיית עובד מתל אביב:" החוק הזה יעבוד לדעתי באיטיות רבה וטוב שזה יהיה כך. צריך יהיה לבחון אותו ואת ההצלחה שלו בהדרגה מירבית ולפי זה נראה אם הוא יצליח או לא. כי בעצם למרות שעל פניו זה נראה כך , החוק פועל יותר במתכונתו המוצעת למען ספקים גדולים ופחות למען עסקים בינוניים וקטנים בדפוס.

ליאור שני,  מנהל שיווק בחברת גלובוס המספקת ציוד וחומרי גלם לענף הדפוס:" בעיניי זה חוק חובה כי מצב השוק בדפוס בכללותו אינו טוב כיום. לכן, חוק שיסדיר ויעגן את תנאי התשלום ויחייב את הצדדים לעמוד בכך רק יסייע יותר לענף הדפוס ולבתי הדפוס".