Skip navigation
עשו לנו שיתוף (share) ב-

כיצד לבחור שטח מתאים לבית הדפוס

פתיחתו של בית דפוס  מכון העתקות או סטודיו לגרפיקה היא החלטה מורכבת  היא מצריכה התייחסות לכמה אלמנטים חשובים הנוגעים מצד אחד ליכולות הפיננסיות של בעל בית הדפוס לשאיפות שלו ולמצבים נתונים של שטחים פנויים לרכישה/ השכרה ולקרבה פיזית ללקוחות קיימים ופוטנציאליים

מאת: ראובן שבת |

 פתיחתו של בית דפוס, מכון העתקות או סטודיו לגרפיקה היא החלטה מורכבת. היא מצריכה התייחסות לכמה אלמנטים חשובים הנוגעים מצד אחד ליכולות הפיננסיות של בעל בית הדפוס, לשאיפות שלו ולמצבים נתונים של שטחים פנויים לרכישה/ השכרה ולקרבה פיזית ללקוחות קיימים ופוטנציאליים.

היתרון הגדול  של ישראל מבחינת בתי הדפוס הוא דווקא בכך שמדובר בארץ קטנה. ניתן להגיע בה מקצה לקצה אחר שלה בתוך שבע שעות בלבד. בשעה שבארצות מתקדמות  אחרות מדובר במרחקים גדולים הרבה יותר.

החיסרון הבולט בעניין הוא כמובן צפיפות הולכת וגדלה הכוללת כיום בין השאר גם שטחי תעשיה ומסחר.

מי שרוצה לפתוח כיום עסק בינוני או קטן כלשהו בתחום הדפוס חייב לבדוק ראשית את העלות למ"ר באמצעות השוואה יסודית בין חמש מקומות שונים לפחות שמתאימים לצרכיו. אחר כך עליו לבדוק  האם השטח מותאם  באופן מקצועי וגם באופן בטיחותי למכונות שהוא רוצה להכניס. ישנן מכונות ייצור גדולות ומקצועיות מאוד ובצידם ישנם פלוטרים לא גדולים. ישנם מערכות גימור העלולות לתפוס חלק גדול משטח בית הדפוס וישנם מערכות גימור פחות איכותיות אומנם, אבל יותר קומפקטיות מהירות ויעילות שיכולות בהחלט להוות פתרון לבית דפוס קטן.

חשובה ביותר היא גם שאלת הנגישות הפיזית לעסק.

האם קל להגיע אליו, האם יש חניה נוחה באזור לשהיה וגם לפריקה וטעינה של חומרים( חשוב מאוד ללקוחות וספקים)

כמובן שבד בבד עם השאלות הללו צריכות להיבחן גם נושאים אחרים: מבנה חדש או מבנה ישן יותר. תנאי בטיחות פנימיים וחיצוניים למערכות חשמל והגנה מפני שריפות , פריצות ועוד.

מבנה שאין בו סכנה תברואית כלשהי.

מבחינת הרדיוס המבוקש הרי שגוש דן מרכז בתוכו את מרבית הביקושים לפתיחת בית דפוס. אחריו זה ירושלים, ראשון לציון, השרון,  אזור השפלה, חיפה, באר-שבע,  ושאר הארץ.

גם כאן התפקיד העיקרי הוא מיקום מרכזי לאזורי סחר עיקריים שבהם ניתן להגיע ללקוחות מהר יותר ולקוחות מגיעים לבית הדפוס מהר יותר.

ומה אומרים בעלי בתי הדפוס עצמם?

שמעון  קרמר, בעלים ומנהל של דפוס גרפוס, בירושלים:" ישנה בעיה בירושלים. היות  וגבעת שאול ותלפיות  הפכו להיות  מוגבלים  וצפופים מאוד  אז המחירים שם הם גבוהים מאוד ובנוסף יש גם בעיה של פקקים . באזור עטרות  קיימת כיום בעיה של זיהום אוויר ומישור אדומים הוא יקר ורחוק מדיי. לכן ישנה זליגה ברורה מהעיר בעניין בתי דפוס לעבר בית שמש ומודיעין."

 

שוקי ציקרון, בעלים ומנהל של ברק פולימרים, מראשון לציון:" בתחום מציאת שטחים אין לדעתי בעיות למצוא מקומות לבתי דפוס ומפעלי דפוס. כמובן שבמקומות כמו תל אביב, חולון וירושלים יש בעיה ידועה של עלויות שכירות גבוהות לעומת אזורים אחרים. מאידך, קיימים כיום פתרונות בערים ויישובים פריפריליים שבהם יש די מקום לאזורי תעשיה. הבעיות האחרות שיש כיום לדעתי למפעלי דפוס בתחום מיקום קשורות לרגולציות שונות ותקנים חדשים שפותחו בתחומים כמו בטיחות מפעלים וכיבוי אש שאיתם צריך להתמודד בצורה יסודית וקפדנית יותר מהעבר".

מוחמד גאנ'ים, בעלים של שלטי המשולש מבק'ה אל' גר'ביה:" יש כיום בתי דפוס רבים מדיי וזאת לדעתי הבעיה העיקרית בתחום. עלויות השכירות אינן זולות כלל במקומות מרכזיים בארץ. ובכל זאת ישנם כאלה ש"מהמרים " על העניין מתוך תקווה להצליח בתחום , למשל בשילוט, וזאת למרות התחרות הקשה. לכן אני חושב שהבעיה היא לא מיקום מתאים לבתי דפוס, אלא העובדה שישנם בתי דפוס ויצרני שלטים רבים מדיי".

רונן קופרמן, בעלים ומנהל של דפוס שילב בתל אביב:" לדעתי, אין בעיה של מיקומים בישראל לבתי דפוס ואפילו לא באזור המרכז. מי שרוצה למצוא מקום ימצא אותו. ממילא מדובר בכך שמרבית בתי הדפוס הם קטנים ובינוניים ושטחם הממוצע משתרע על כ100 מ"ר. ובגוש דן נבנו בשנים האחרונות די מתחמי תעשיה היכולים בהחלט לספק מקומות לעסקים בתחום הדפוס".