Skip navigation
עשו לנו שיתוף (share) ב-

להיכן נעלם מוזיאון הדפוס?

בשנת 2004 נסגר מוזיאון הדפוס. "בתוך שנה, לאחר שימצא תקציב, המוזיאון יפתח", אמרו. לא תקציב ולא נעליים. וגם לא מוזיאון דפוס. בזיון!

מאת: ראובן שבת |

זה היה בתחילת שנת 2004. עיריית צפת, שבה שכן מוזיאון הדפוס משנות השישים לאחר שהועבר מירושלים, החליטה לסגור אותו ולהעביר את כל מוצגיו בחזרה לירושלים.

מרבית המוצגים שכללו בחלקם-מכונות ישנות, עבודות דפוס, הדפסים אמנותיים נדירים, תכתובות שונות, מסמכים היסטוריים ותמונות חשובות, הועברו בתוך זמן קצר לבית הספרים הלאומי. חלק קטן מהציוד נותר בצפת בגלל הקושי הלוגיסטי בהעברתו.

דבר עלום ולא נודע הוא מה אירע לציוד שנותר. האם הוא עדיין שם? האם נזרק? האם נגנב?

בכל אופן פיסת היסטוריה שיש לה מן הסתם כמה ערכים מוספים להיסטוריה של ארץ ישראל ומדינת ישראל, נותרה זנוחה וחסרת חשיבות בגלל רשלנות סתם של אנשים.

אדם בשם ישראל ניסמן, לקח על עצמו מרצונו הטוב את הטיפול והאחזקה במוזיאון הדפוס.

הוא כתב על כך אפילו ספר, וכך הוא מתאר את האחזקה שלו את המקום: "עד לשנת 1987 ובמשך מספר שנים המקום היה מוזנח כי לא היה מי שיפעיל אותו. אווררנו את המקום וייבשנו את הספרים, הבאנו מדפים. במשך שנתיים למדתי את תולדות הדפוס מאז גוטנברג, ורק שהייתי בטוח מספיק בשנת 1989, פתחנו את המוזיאון מחדש..."

במוזיאון הדפוס היו אוצרות של ממש, ביניהם: אוסף כתובות והיסטוגרפיה של הדפוס העברי משנת 1475 ועד 1900 כולל ספרי תורה ומשנה שנדפסו באיטליה במאה ה- 16. מכונות ישנות ומיוחדות, אוספי הדפוס הליטוגרפי הראשון שהוקם בירושלים על ידי יואל משה סלומון. אוסף אותיות דפוס, הדפסים אמנותיים שנעשו ביד או באבן ועוד.

אלא שכנראה למרות רצונו הטוב של ניסמן, האוצר הבלום הזה הפך להיות לא מעניין בשביל עיריית צפת וככל הנראה בעבור ענף הדפוס עצמו.

במקום לדחוף את העניין קדימה לאנשי דפוס ולתלמידים, לא נעשה דבר. בעלי בתי דפוס בארץ ספק אם בכלל שמעו או ידעו על המקום. כך קרה שאת המקום פקדו מעט מבקרים והאחזקה שלו הלכה וירדה.

כך קרה גם שהציוד והמוזיאון כולו הועברו לבית הספרים הלאומי בירושלים.

מדריכי דרך שכתבו על הנושא בבלוגים שלהם בשנת 2004, היו אופטימיים וכתבו: "כי בתוך שנה, לאחר שימצא תקציב המוזיאון יפתח מחדש". לא תקציב ולא נעליים.

במחסנים כלשהם בירושלים, "סודיים", כי בית הספרים הלאומי אוסר בהוראה חוקית להיכנס לשם- נמצא הציוד של מוזיאון הדפוס. האם כולו נמצא שם? האם הוא נשמר אכן כראוי?, האם דברים נלקחו משם בלא יודעין? מי יודע?!.

בית הספרים הלאומי טוען כמובן שהכל בסדר. יתכן מאוד שכן. אבל היות ואין אפשרות לבדוק פיזית, אז אי אפשר לדעת באמת אם אכן כך הוא.

בשאלות שהופנו אליו בנוגע למוזיאון הדפוס וגורלו העכשווי, אמר אורן ויינברג , מנהל הספרייה, את הדברים הבאים:" ארכיון מוזיאון הדפוס וחלק מהמוצגים הועברו אלינו בשנת 2004, עקב מצבה הקשה של עמותת המכון לאמניות הדפוס,( שאין לנו קשר איתה כיום) ובעקבות בקשה שהגיעה אלינו מגנזך המדינה מחשש להיעלמות ופגיעה במוצגים. כל הציוד והארכיון נמצאים כיום במחסני הספרייה הלאומית. הוא מתוחזק באופן שוטף על ידי צוות הארכיונים של הספרייה, ואין צוות נפרד למוזיאון הדפוס עצמו. הציוד כולל מכונות שונות, גלופות, וחומר ארכיוני. במידה ותגיע בקשה לקבל חומרים נוספים היא תישקל לגופה. ככלל, לא ידוע לנו על מקרי גניבה של ציוד או חומרים ששייכים למוזיאון הדפוס.

בבניין הספרייה החדש המתוכנן לקום סמוך לכנסת ומוזיאון ישראל, מתוכננים שטחי תצוגה קבועים ומתחלפים, בהם יוצגו אוצרות המוזיאון, ובכללם מוצגים מהאוספים".

מארגון אמניות הדפוס שהתאחדות המלאכה והתעשייה אחראית עליו נמסר כי: "ארכיון מוזיאון הדפוס היה כל השנים בצפת, באחריות העמותה שבשליטת האיגוד המקצועי של עובדי הדפוס בהסתדרות. עקב קשיי אחזקה וחשש להיעלמות המוצגים, הוא הועבר לרשות הספרייה הלאומית. אנו כארגון, שמחנו שגוף זה לקח על עצמו לשמר את המוצגים, שנשארו ולהציגם בעתיד בבניין החדש של הספרייה.

כאשר תושלם המלאה והמוצגים בכללותם יוצגו בספריה נשמח ונעשה הכל על מנת לעודד את העוסקים בענף לבקר בארכיון החשוב וללמוד ממקור ראשון את תולדות וקורות ענף הדפוס בארץ ישראל ובישראל. ענף תעשייתי יצירתי ומוביל בתחומו".

דוד גלנוס, יו"ר איגוד עובדי הדפוס בהסתדרות העובדים הכללית, שהעמותה שהפעילה את מוזיאון הדפוס הייתה קשורה אליו, מגיב כך:" השאיפה שלנו הייתה לשמר את מוזיאון הדפוס וציודיו בתור נכס לאומי. לנו בתור ארגון ועמותה לא היה תקציב הולם לכך וגם ממילא איש לא התגייס לעזור לנו. אז הצעד הכי נכון להציל את הכל ומהר ככל שניתן היה להעביר את זה לירושלים, לבית הספרים הלאומי.

לגבי צפת, האמת היא שבתקופה האחרונה שלפני סגירתו, המוזיאון היה במצב פיזי ירוד, וזה כלל גם סכנות בטיחות למיניהם. זאת גם הסיבה שלא רצינו ממש להסתכן ולהתחיל להזיז משם כל מיני מכונות כבדות שנותרו שם. מי יודע אולי פועלים היו נפגעים מכך, וזה סתם מסוכן. התקווה והחלום שלנו, ואני מעריך של רבים וטובים בענף הדפוס היא לראות בימנו את המוזיאון מוחזר לחיים, מוקם לתפארת ומקבל את הכבוד הראוי לו בתור מוזיאון היסטורי ותעשייתי מוביל"

תגובות

תרומה

יעקב לימון

|

יש ברשותי מכשיר מיוחד להכנת "כותרות" - הנקרא strip printer מכשיר המאפשר לגרפיקאי להכין כותרות במקום להשתמש ב letter-set

אשמח לתרום אותו לתצוגה במוזיאון הדפוס או מוזיאון הספרים

סגור

salon

Angelina

|

Hi, nice blog http://www.salondeselenite.com

סגור