Skip navigation
עשו לנו שיתוף (share) ב-

יוסי ופרץ מהעיר העתיקה

לפני 42 שנה הקימו שני בחורים צעירים, יוסי גיטלמן ופרץ דמרי את דפוס העיר העתיקה. היסטוריה

מאת: ראובן שבת |

הם היו שני חיילים דתיים צעירים, ששירתו במה שנקרא אז נח"ל תעשייתי-דתי. השנה הייתה 1967. פרץ דמרי ויוסי גיטלמן היו יחד בגרעין דתי שעשה את השל"ת שלו בהר-ציון בירושלים. שניהם היו בוגרי מגמת הדפוס בבית הספר המקצועי קריית נוער.

שנה בערך לאחר תום המלחמה, הם כבר מצאו מקום- בעיר העתיקה בירושלים. שני צעירים, בלי כל נסיון עסקי פתחו במשותף בית דפוס ראשון בעיר העתיקה רק שנה לאחר שזו שוחררה. הם החליטו לקרוא למקום דפוס העיר העתיקה.

דמרי וגיטלמן עבדו שם ימים כלילות. לילה אחד עבר במקום סגן ראש הממשלה דאז- יגאל אלון שטייל עם אשתו.

יוסי גיטלמן, זוכר כיצד התפעל אלון ממה שראו עיניו: "את רואה", הוא אמר לאשתו, "יש כאן יהודים שעובדים אפילו בלילה".

הסיפור הזה עובר גם כיום, ארבעים ושתיים שנה לאחר הקמת בית הדפוס, כחוט השני, בתוך הדפוס המיוחד הזה. גיטלמן ודמרי, עדיין ממשיכים לעבוד עד שעות הלילה, באותה חריצות ויסודיות שאפיינה אותם כאשר היו אנשים צעירים.

דפוס העיר העתיקה, עבר לפני שלושים שנה, לאזור התעשייה של גבעת שאול בירושלים ומאז הוא שם. משתרע על שטח של 2000 מ"ר, מעסיק 50 עובדים בשתי משמרות.
ההתמחות היא כפי שמדגיש יוסי גיטלמן-"כל מה שנוגע בנייר".

"אנחנו עושים אופסט, דיגיטלי, כריכות , הדפסת שיקים , (הדבקה חמה וסיכות)," אומר גיטלמן, "זה כולל מגוון רחב מאוד של מוצרים- ספרים מכל הסוגים, חוברות מכל הסוגים, קטלוגים, פולדרים, אלבומים דיגיטליים אישיים, מוצרי יודאיקה למיניהם, ספרי קודש, ברכונים מיוחדים, עבודות הטבעה ייחודיות, ועוד".

מגזר הלקוחות גם הוא גדול ורחב מאוד לדברי יוסי גיטלמן: "יש לנו לקוחות רבים מאוד מכל מגזרי השוק הפרטי, משרדי ממשלה, גופים ציבוריים, הוצאות לאור, ועוד. מלבדם אנחנו גם מייצאים 10% מהתוצרת שלנו לחו"ל, הרוב זה ספרי קודש ומוצרי יודאיקה למיניהם. מרבית הלקוחות בחו"ל הם אומנם יהודים. אבל ישנם גם לא יהודים שרוכשים מוצרי יודאיקה מאיתנו".

העבודה של דפוס העיר העתיקה היא שוטפת. המכונות, כמדומה לא נחות אפילו לרגע.
הם גאים ומרוצים מהעובדה שהם הדפוס הראשון שהכניס באחרונה את מכונת הדפוס הכחול-לבן של סקודיקס.

"פעם ראשונה שאפשר לשלוט על עובי השכבה וגובה הצבע," אומר יוסי גיטלמן. "אפשר לבצע איתה את הUVהסלקטיבי, הכי איכותי שבנמצא. היא מבצעת הבלטות בכל רמות שהן. אפשר לשדרג איתה מוצרים , ובכלל רמת הגימורים שלה, היא הגבוה ביותר להערכתי שיש כיום בין מכונות הדפוס מסוגה".

בבית הדפוס היו במהלך שנותיו הרבה מאוד סיפורים מעניינים:
יוסי הביא שניים מהם: "הייתה לנו פעם הזמנה מיוחדת של כרטיסי ביקור מניו-יורק. הם רצו שאך ורק אנחנו נעשה את העבודה. עם ההטבעות והעיצוב המיוחד של הכרטיסים. הם לא רצו שאף בית דפוס אחר-אפילו לא באמריקה עצמה, או בניו- יורק יעשה את זה. רק אנחנו.
כך, היינו שולחים אליהם, בדרך מיוחדת את העבודה תוך יומיים בלבד והם היו מקבלים אותה. סיפור שני נוגע לאחד ממשחקי הגמר של מכבי תל-אביב בגביע אירופה. זה יצא בדיוק בפסח, והם היו צריכים באופן דחוף הגדות לפסח תוך יומיים, הדפסנו להם את זה ושלחנו את אליהם ליוון בתוספת ברכונים".

שניכם אנשי דפוס מנוסים מאוד, מה הבעייתיות שיש כיום בענף?
"אחד-זה רמת מחירים נמוכה, ותחרות קשה. מה שמוביל אחר כך ממילא למוסר תשלומים ירוד מאוד, שגובל לעיתים גם בכל מיני רמאיות שקשה לעמוד בפניהם.

השני-זאת האיוולת הגדולה של בתי הדפוס הבינוניים והגדולים שעושים אופסט ודיגיטלי. הם מסכימים שהלקוח יביא להם נייר. הם חושבים שהם מרוויחים. למעשה, הם מפסידים מזה בין 10% ל- 15% רווח. האם אתה מכיר יצרנים בתחומים אחרים, שלא רוצים להרוויח על חומר הגלם המרכזי?! ובכן, בדפוס זה קיים גם קיים, ולדעתי גורם נזק והפסד לענף בכללותו. מצב זה צריך להשתנות בדחיפות מרבית!"

תגובות

salon

Angelina

|

Hi, nice blog http://www.salondeselenite.com

סגור

הגב לתגובה | בתי דפוס | בית דפוס | דפו

how to lose wei...

|
Typewriter.. or. . “UROPYOURETER” . meaning ‘a collection of urine and pus in that the ureter.’
סגור

הגב לתגובה | בתי דפוס | בית דפוס | דפו

reverse phone d...

|
There are certain posts on that the market near this, I do think taking there reference could experience chose to make this spot or article really informative. I’m not expression this post is poor quality. Merely I have to pronounce which the information provided here was unique, simply making it more close to execute, supporting with other former information find out been really first-class. The points you receive touched here have been important, thus I will spot several of that the information here to create this actually best for entirely that the newbie’s here. Appreciate your this data. Really helpful!
סגור